Dwie grupy misyjne i dwie różne nauki. Cz. 3

Posted on

Prawie wszystkie listy Pawła maja specyficzna budowę.
Również prawie wszystkie zaczynają się tak samo.
W treści tych listów można wyróżnić taki części jak :

1. Początek – którym Paweł podkreśla swoje apostolstwo i misję.
2. Przekaz swojej nauki
3. Ostrzeżenia (przeważnie przed innymi nauczycielami)
4. Zagadnienia dotyczące zboru
5. Pochwały i napomnienia
6. Pozdrowienia dla zboru.

Oczywiście nie robię tu analizy poszczególnych listów pod względem ich budowy jedynie piszę to co zaobserwowałem. Z powyższych części interesuje nas część 4.

Przykładowe fragmenty z listów Pawła

[1Tym.5/17]
(17) Prezbiterzy, którzy dobrze przewodniczą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci, najbardziej ci, którzy trudzą się głoszeniem słowa i nauczaniem. (18) Mówi bowiem Pismo: Nie zawiążesz pyska wołowi młócącemu oraz: Godzien jest robotnik zapłaty swojej. (19) Przeciwko prezbiterowi nie przyjmuj oskarżenia, chyba że na podstawie dwu albo trzech świadków.

[1Tym.3/1-13]
(1) Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. (2) Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, (3) nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, (4) dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. (5) Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? (6) Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. (7) Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie. (8) Diakonami tak samo winni być ludzie godni, w mowie nieobłudni, nienadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, (9) [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu.

[1Tes.5/12]
(12) Prosimy was, bracia, abyście uznawali tych, którzy wśród was pracują, którzy przewodzą wam i w Panu was napominają. (13) Ze względu na ich pracę otaczajcie ich szczególną miłością! Między sobą zachowujcie pokój!

[Rz.13/1-7]
(1) Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. (2) Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają. (3) Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; (4) jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle. (5) Przeto trzeba jej się poddawać, nie tylko z obawy przed gniewem, lecz także ze względu na sumienie. (6) Dlatego też i podatki płacicie, gdyż są sługami Bożymi po to, aby tego właśnie strzegli.

Ostanie podkreślone zdanie jest całkowitym zaprzeczeniem nauk Zbawiciela

Mamy tu wyraźne ustanawianie władzy nad poszczególnymi zborami . Paweł też w listach ustanawia zakres władzy i obowiązek posłuszeństwa wobec ustanowionych władz.

Jakie między innymi wskazówki przekazał Apostołom nasz Zbawiciel?

Nasz Zbawiciel przykazując instrukcje misyjne swojej 12-stce zalecił aby do tych co idą byli sługami a nie Panami i Królami.Ich praca ma być za darmo a przyjąć mogą jedynie strawę

Dlaczego Paweł tak bardzo walczy o zbory z grypą misyjną naszego Zbawiciela. Szybko ustanawia tam władzę aby pilnowały przekazanej przez Pawła nauki? Najwyraźniej stara się uszczelnić swoje zbory przed naukami 12-stki ponieważ konfrontacja tych obu nauk prowadzi do zgrzytów w zborach.
Pytanie jest dość trudne, ale czyż w ten sposób Paweł nie tworzy kościoła?
Czy to nie jest fundament przyszłego Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.

Paweł poprzez ustanawianie władzy w odwiedzanych przez siebie zborach ma nad nimi prawie pełna kontrolę. Ostatni werset jest wręcz postrachem dla zboru. Ustanawia władzę. Władzy nie wolno się sprzeciwiać. Wprowadza podatki, Ostrzega przed karami. A wszystko jak podkreśla jest w imię Boga.
Ówczesnym Pawłowi chrześcijanom nie bardzo te nauki się podobały ponieważ ich treść nie zgadzała się z naukami Apostołów wybranych przez naszego Pana. Również wizje i poglądy odnośnie funkcjonowania zborów miały też dużo do życzenia.

cdn.

Reklamy

4 myśli w temacie “Dwie grupy misyjne i dwie różne nauki. Cz. 3

  d4r3q said:
  Październik 24, 2012 o 9:10 pm

  Religia to wymysł szatana , piramida władzy, obrzędy, kult wszystkiego co wyobraża Boga. Szatan musiał posłużyć się kimś by wedrzeć się do prawdziwych czcicieli Boga przecież to jego cel by odciągnąć jak najwięcej ludzi. Dlatego każda religia opiera się na systemie Pawłowym odmiennym od tego co nakazywał Isus. Marka 10:43 Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. 44 A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. 45 Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu». Skoro nasz Pan Isus tak powiedział by się nie wywyższać to jakim prawem przywódcy religijni to czynią?. Po prostu odbierają swoją zapłatę.

  bbc-poland said:
  Październik 24, 2012 o 10:10 pm

  Originally posted by d4r3q:

  Skoro nasz Pan Isus tak powiedział by się nie wywyższać to jakim prawem przywódcy religijni to czynią?. Po prostu odbierają swoją zapłatę.

  Zapłatę to oni otrzymają na Sądzie Ostatecznym.Originally posted by d4r3q:

  Religia to wymysł szatana , piramida władzy, obrzędy, kult wszystkiego co wyobraża Boga. Szatan musiał posłużyć się kimś by wedrzeć się do prawdziwych czcicieli Boga przecież to jego cel by odciągnąć jak najwięcej ludzi. Dlatego każda religia opiera się na systemie Pawłowym odmiennym od tego co nakazywał Isus.

  Artykuł jest o powstaniu dwóch nurtów religijnych. I będą jeszcze o tym artykuły. Od razu po śmierci Isusa obok właściwego nurtu chrystianizacyjnego złożonego z uczniów Isusa powstaje drugi złożony z tych co Isusa nie widzieli i nie słyszeli. Efekt tego jest obecnie widoczny gołym okiem. Rozwijająca się bardziej dynamicznie struktura kościoła przejęta po Pawle zwyciężyła rywalizację z kościołem tworzonym przez 12-stkę. Ekipa Pawła działała na mniejszym terenie scalając do kupy to co udało im się podporządkować. Misje 12-stki były bardzo rozproszone od Etiopii aż do Indii. Gdyby 12-stka działała inaczej być może obecny świat wyglądał by inaczej… ale to tylko spekulacje.

   Maćko said:
   Czerwiec 5, 2017 o 10:29 am

   Dwunastu apostołów nie mogło działać tak jak twórcy wczesnego a więc i współczesnego kościoła. Przekraczanie Prawa Bożego było niezgodne z naukami Chrystusa i jego wybrani nie mogli iść tą ścieżką. Kłamstwo,kradzież i morderstwo nie jest przecież fundamentem dla prawdziwej wspólnoty chrześcijańskiej. Pzdr w Panu

  […] Zaczerpnięte z linku: https://dmr44blog.wordpress.com/2012/10/24/dwie-grupy-misyjne-i-dwie-rozne-nauki-cz-3/ […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s